راهنمای خرید ساعت مچی متناسب با سایز مچ

راهنمای خرید ساعت مچی متناسب با سایز مچ

زیبایی مچ دست شما با یک ساعت مچی زیبا دوچندان می‌شود، پس باید در خرید آن معیارهای مختلفی را در نظر بگیرید و نهایت دقت را داشته باشید.

ساعت‌های مچی اگر درست انتخاب شوند می‌توانند یکی از بهترین اکسسوری‌ها برای استفادۀ روزمره، استفاده در محیط کار، مجالس و … باشند. 

امروزه این ساعت‌ها در طرح‌ها، سبک‌ها و رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند که این مسئله، مزیت بزرگی است؛ زیرا افراد مختلف با انواع سلیقه و سایز مچ دست، می‌توانند ساعت دلخواهشان را خریداری کنند. در این مقاله به بهترین معیارها برای انتخاب ساعت مچی براساس سایز مچ دست می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: راهنمایی خرید ساعت مچی

در خرید ساعت مچی باید به چه مواردی دقت کنیم؟

همان‌طور که لباس و کفش و … بیانگر شخصیت و روحیات شما هستند و استایل مخصوص هر فرد را می‌سازند، ساعت مچی هم چنین نقشی دارد و به‌همین‌دلیل باید در انتخاب آن بسیار دقت و بهترین و مناسب‌ترین گزینه را با توجه به استایل و سایز مچ دست خود انتخاب کنید. مهم‌ترین مواردی که در انتخاب سایز ساعت مچی مناسب باید به آن توجه کرد عبارت‌اند از:

اندازۀ مچ دست

اولین و مهم‌ترین نکته، دستان شما و انتخاب ساعت مچی براساس سایز مچ دستتان است. در این مورد، یک قاعدۀ کلی وجود دارد و آن هم اینکه اگر مچ دستتان کوچک است باید به‌سراغ ساعت‌های کوچک‌تر بروید و اگر مچ دست بزرگ و پُرتری دارید، باید ساعت‌های بزرگ‌تر را انتخاب کنید.

برای بررسی دقیق‌تر این موضوع باید دور مچ دستتان را اندازه بگیرید تا بتوانید بهترین ساعت را انتخاب کنید. در ادامه روش اندازه‌گیری مچ دست را به شما آموزش خواهیم داد.

راهنمای اندازه‌گیری مچ دست و انتخاب ساعت مچی براساس سایز مچ

مشاهده و بررسی اطلاعات سایت و… همگی در انتخاب سایز ساعت، کمک‌کننده‌اند اما کافی نیستند. برای اینکه بتوانید مناسب‌ترین ساعت را برای مچ دستتان انتخاب کنید حتماً باید سایز مچ خودتان را بدانید.

برای اندازه‌گیری مچ دست ابتدا باید یک متر نرم (مثل متر خیاطی) را دور مچتان به‌اندازۀ یک بند ساعت بپیچید و محل رسیدن دو سر متر را زیر استخوان مچ خود تنظیم کنید.

درصورتی‌که این کار را با دقت کافی انجام دهید و متر را خیلی شل یا خیلی سفت نکنید، سایز مچ دستتان را متوجه خواهید شد. درجه‌بندی سایز مچ برای آقایان و بانوان به‌شکل زیر است:

 خیلی لاغرلاغرمتوسطبزرگ
آقایان14 تا 16 سانتی‌متر  16 تا 17 سانتی‌متر17 تا 18 سانتی‌متر18 تا 19 سانتی‌متر
بانوان11 تا 12 سانتی‌متر12 تا 13 سانتی‌متر13 تا 14 سانتی‌متر15 تا 16 سانتی‌متر

قطر قاب ساعت مچی

دومین نکتۀ کلیدی در انتخاب ساعت، قطر ساعت است. البته این مورد می‌تواند سلیقه‌ای نیز باشد؛ اما ازآنجاکه در سایز ساعت اثرگذار است، باید هنگام خرید به این نکته هم دقت کنید.

چون قطر زیاد قاب، معمولاً نشان‌دهندۀ بزرگ‌بودن ساعت است و اگر ساعتی بخرید که برای مچتان خیلی بزرگ باشد، هم از نظر ظاهری زیبا نخواهد بود، هم در استفاده از آن به سختی و زحمت می‌افتید.

خوشبختانه قطر ساعت‌ها دارای قاعده‌ای است که به‌کمک آن و دانستن سایز مچ دستتان می‌توانید بهترین گزینه را انتخاب کنید که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

قطر استاندارد ساعت‌های مچی مردانه و زنانه

برای انتخاب ساعت مچی براساس سایز مچ، باید قطر ساعت را نیز بدانید. اندازۀ بخش‌های مختلف ساعت‌های مچی معمولاً از یک استاندارد جهانی پیروی می‌کنند و همین مسئله باعث می‌شود راحت‌تر بتوانید ساعت مناسب خود را پیدا کنید.

ابعاد استاندارد قطر قاب ساعت که برای انواع مچ دست مناسب است، عبارت‌اند از:

  • قطر قاب ساعت کوچک‌تر از 34 میلی‌متر که برای افراد با مچ دست خیلی لاغر مناسب‌اند.
  • قطر قاب ساعت بین 34 تا 38 میلی‌متر که برای افراد با مچ دست لاغر مناسب‌اند.
  • قطر قاب ساعت بین 39 تا 42 میلی‌متر که برای افراد با مچ دست متوسط و استاندارد مناسب‌اند.
  • قطر قاب ساعت بین 43 تا 46 میلی‌متر که برای افراد با مچ دست بزرگ مناسب‌اند.
  • قطر قاب ساعت بزرگ‌تر از 47 میلی‌متر که برای افراد با مچ دست بزرگ یا بسیاربزرگ مناسب‌اند.

با توجه به این توضیحات، اگر شما به کمک متر، اندازۀ دور مچ خودتان را مشخص کردید و برای مثال این اندازه 15 سانتی‌متر بود، اگر خانم باشید مچ دستتان در محدودۀ متوسط قرار می‌گیرد و باید به‌سراغ ساعتی بروید که قطر قاب آن بین 39 تا 42 میلی‌متر است و برای افرادی با مچ دست متوسط مناسب است.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید ساعت زنانه

اگر آقا باشید، مچ دستتان در محدودۀ خیلی لاغر قرار می‌گیرد و باید به سراغ ساعتی بروید که قطر قاب آن کوچک‌تر از 34 میلی‌متر است تا روی دستتان بهتر بنشیند و ظاهری متعادل داشته باشد.

بیتر بخوانید: راهنمای خرید ساعت مردانه

ضخامت قاب ساعت مچی

عامل دیگری که در اندازۀ ساعت اثرگذار است و می‌تواند آن را برای مچ دست شما مناسب یا نامناسب کند، ضخامت قاب آن است که در کنار قطر قاب، عاملی بسیار تعیین‌کننده به حساب می‌آید.

ساعت‌هایی که قاب‌شان ضخامت کمتری دارد برای مچ‌های کوچک مناسب‌ترند و بهتر روی آن‌ها می‌نشینند و به‌همین‌دلیل معمولاً بانوان به‌سراغ آن‌ها می‌روند. ساعت‌هایی با قاب ضخیم و بزرگ بیشتر به دست آقایان می‌آیند و انتخاب این عزیزانند.

البته عامل سلیقه نیز در این انتخاب اثرگذار است و می‌تواند این استانداردها را برهم بزند. بااین‌حال اگر مچ دست کوچکی دارید و می‌خواهید ساعت بزرگی بگیرید یا برعکس، باید به این نکته توجه کنید که ممکن است آن ساعت هم از نظر ظاهری روی دست شما زیبا نباشد هم در استفاده از آن راحت نباشید و اذیت شوید.

به‌همین‌خاطر است که انتخاب ساعت مچی براساس سایز مچ، مسئلۀ مهمی است. به کمک جدول زیر می‌توانید بفهمید ضخامت استاندارد ساعت‌های مچی در صنعت ساعت‌سازی به چه شکل است و کدام ساعت برای شما مناسب‌تر است:

ضخامتدسته‌بندی ساعت
6 تا 8 میلی‌مترنازک: مناسب برای مچ دست‌های باریک
8 تا 12 میلی‌مترمتوسط: مناسب برای مچ دست‌هایی با اندازۀ متوسط
14 تا 18 میلی‌مترضخیم: مناسب برای مچ دست‌های بزرگ

با توجه به اطلاعات فوق، اگر برای مثال اندازۀ دور مچ شما 16 سانتی‌متر باشد و خانم باشید، سایز مچ شما در محدودۀ بزرگ قرار می‌گیرد و باید ساعتی انتخاب کنید که ضخامت قاب آن 14 تا 18 میلی‌متر است.

اگر آقا باشید و این سایز مچ را داشته باشید، مچ شما در محدودۀ لاغر یا خیلی لاغر قرار می‌گیرد و باید ساعتی بخرید که ضخامت قاب آن بین 6 تا 8 میلی‌متر است. همان‌طور که می‌بینید آگاهی از سایز مچ و ابعاد استاندارد ساعت‌ها می‌تواند بهترین راهنمای انتخاب ساعت مچی مناسب برای شما باشد.

جنس و پهنای بند ساعت مچی

مورد دیگری که در انتخاب ساعت مچی براساس سایز مچ باید به آن توجه کنید، جنس و پهنای بند ساعت است. این موارد نه‌تنها از نظر ظاهری مهم‌اند و می‌توانند در زیبایی ساعتی که روی مچ شما بسته شده است، اثرگذار باشند بلکه روی سایز و درشت و کوچک نشان‌دادن ساعت مچی نیز تاثیر می‌گذارند.

برای مثال اگر صفحۀ ساعت کوچک باشد اما بند آن پهن و بزرگ باشد، هم برای استفاده راحت نیست هم از نظر ظاهری زیبا و متناسب نیست. در ادامه به برخی از رایج‌ترین بندهای ساعت و تاثیرشان روی دست می‌پردازیم:

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع مدل های بند ساعت مچی

بند چرمی

بندهای چرمی به‌دلیل ماهیت و مواد خود، بهتر روی دست می‌نشینند و به‌نوعی مچ دست شما را در آغوش می‌گیرند. این مسئله باعث می‌شود مچ دست باریک‌تر به نظر برسد و از نظر استفاده نیز بسیار گرم و راحت است و اذیت نمی‌کند. ساعت بند چرمی زنانه و مردانه می‌تواند برای انواع مچ‌ها مناسب باشد؛ اما روی مچ‌های کوچک‌تر خود را بهتر نشان می‌دهد.

بند فلزی

بندهای فلزی نسبت به بندهای دیگر وزن بیشتری دارند و به دلیل زرق و برق خاصشان، ظاهر متفاوتی به دست شما می‌دهند. این بندها برخلاف بندهای چرمی و سیلیکونی، کاملاً روی دست نمی‌شینند و چفت نمی‌شوند.

به‌همین‌دلیل اگر انتخاب شما یک ساعت با قاب بزرگ و ضخیم است، بند فلزی به دلیل وزن خود، می‌تواند تعادل بهتری روی مچ دستتان داشته باشد. ساعت بند فلزی مردانه و زنانه بیشتر برای کسانی که مچ دست بزرگی دارند، مناسب‌اند.

بند پارچه‌ای

بندهای پارچه‌ای از آن دسته بندهای متنوع و رنگارنگ هستند که کاربردهای زیادی دارند. این بندها مثل بندهای چرمی مچ دست را لاغرتر نشان می‌دهند و به‌علت تنوع در جنس و رنگ و نقش پارچه، از نظر ظاهری نیز مناسب انواع سلیقه‌ها و استایل‌ها هستند.

انتخاب این نوع ساعت تنها به کمی دقت نیاز دارد تا بتوانید گزینۀ خوب و متعادلی را پیدا کنید. برای مثال اگر قطر قاب ساعت شما حدود  44 تا 46 میلی‌متر باشد، بند پارچه در استفاده از ساعت و ظاهر آن تعادل خوبی ایجاد می‌کند. به این ترتیب هم از نظر بصری دارای امتیاز است هم از نظر کاربرد و استفاده. این نوع بندها به‌دلیل تنوع و انعطافشان می‌توانند برای انواع مچ دست مناسب باشند.

بند سیلیکونی یا لاستیکی

بندهای سیلیکونی و لاستیکی نیز مثل بند پارچه‌ای از تنوع و رنگ‌بندی بالایی برخوردارند. این بندها بیشتر در ساعت های اسپرت و غواصی به کار می‌روند و روی مچ، بزرگ‌تر نشان داده می‌شوند.

هر چند که محدودیتی برای استفاده از این ساعت‌ها با توجه به سایز مچ وجود ندارد؛ اما به‌دلیل جنس خاص و ضخامتی که بندهای سیلیکونی و لاستیکی دارند، توصیه می‌شود افرادی که مچ کوچک و ظریفی دارند به‌سراغ ساعت‌هایی با این بند نروند.

جزئیات ظاهری و صفحۀ ساعت مچی

شاید این‌طور به نظر برسد که جزئیات صفحۀ ساعت در اندازۀ آن اثرگذار نیست؛ اما برعکس این تصور، عامل مهم دیگری که باید به آن در خرید و انتخاب ساعت مچی براساس سایز مچ دست خود دقت کنید، همین مورد است.

صفحات آن دسته از ساعت‌ها که جزئیات و تجهیزات بیشتری مثل تقویم و کرنومتر و … دارند معمولاً بزرگ‌تر هستند و برعکس، صفحاتی مثل صفحۀ ساعت‌های کلاسیک که سادگی ظاهری‌شان را حفظ کرده‌اند، نازک‌تر و کوچک‌تر هستند و مچ دست را نیز باریک‌تر نشان می‌دهند.

بنابراین توضیحات، اگر مچ دست کوچکی دارید بهتر است به سراغ ساعت‌های ساده‌تر با تجهیزات کمتر بروید و اگر مچ دست بزرگی دارید می‌توانید ساعت‌هایی با صفحات بزرگتر را نیز انتخاب کنید؛ زیرا معمولاً قطر و ضخامت قابشان بیشتر است و برای دست شما مناسب هستند.

انتخاب ساعت مچی براساس نیاز

نکتۀ مهم دیگری که هنگام خرید ساعت مچی باید به آن توجه کنید، نیاز شما و انتظاری است که از ساعت مچی خود دارید. آیا به‌دنبال یک ساعت مچی اسپرت هستید یا مجلسی؟ ساعت‌های مچی با سبک کلاسیک را می‌پسندید یا مدرن و فانتزی؟ دوست دارید ساعتی با بند چرمی داشته باشید یا فلزی؟ به‌دنبال ساعتی هستید که مچ دستتان را بزرگتر نشان دهد یا کوچک‌تر؟

این سوالات و بسیاری از سوالات شبیه به این‌ها را باید قبل‌از خرید از خود بپرسید تا بدانید که باید به‌سراغ چه ساعتی بروید؛ زیرا با وجود همۀ استانداردها و قواعد موجود، سلیقه و نیاز شما در اولویت است و باید ساعتی را انتخاب کنید که هم از نظر ظاهری باب میل شما باشد، هم وقتی آن را روی دستتان قرار می‌دهید احساس راحتی و رضایت داشته باشید.

سخن پایانی

ساعت‌های مچی جزو پرطرفدارترین اکسسوری‌های موجود در بازار هستند که می‌توانند به استایل شما جلوۀ خاصی بدهند و معرف شخصیت شما باشند. به‌همین‌دلیل انتخاب یک ساعت مچی خوب که مناسب سایز مچ دست شما باشد، مسئله‌ای بسیار مهم است.

برای این کار لازم است ابتدا سایز مچ دست خود را بدانید و با اندازه‌های استاندارد در صنعت ساعت‌سازی آشنا باشید تا بتوانید مناسب‌ترین گزینه را برای خود انتخاب کنید.

در این مقاله به بررسی معیارهای لازم برای انتخاب ساعت مچی براساس سایز مچ دست پرداختیم و آموزش‌های لازم را جهت اندازه‌گیری سایز مچ ارائه دادیم. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره انواع ساعت‌ها مطالب سایت تخصصی ساعت سورن گالری را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =