ساعت گرینویچ یا GMT چیست؟

ساعت گرینویچ یا GMT چیست؟

احتمالا شما هم بارها نام ساعت گرینویچ را شنیده‌اید و تا حدودی با آن آشنا هستید. البته این مفهوم بسیار گسترده‌تر بوده و در موقعیت‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. GMT مخفف عبارت Greenwich Mean Time است که از نظر زمانی با ساعت جهانی هماهنگ می‌باشد. GMT از ساعت رصدخانه صنعتی گرینویچ گرفته شده و فرق آن با ساعت جهانی این است که توسط مراکز معروف انگلیس، برخی کشورهای عربی و همینطور نیروی دریایی بریتانیا استفاده می‌شود. با وجود اینکه برخی از کشورهای دیگر جهان نیز از این ساعت استفاده می‌کنند، اما ساعت جهانی یا UTC در سراسر جهان کاربرد دارد. در این بخش قصد داریم با مفهوم ساعت گرینویچ بیشتر آشنا شویم و کاربرد آن را در مکان‌های مختلف بررسی کنیم.

استفاده از ساعت گرینویچ

استفاده از ساعت گرینویچ

تا قبل از قرن 19 هیچ ساعت هماهنگی در جهان وجود نداشت و برنامه‌های هر شهر با ساعت خورشیدی که در میدان مرکزی قرار داشت، تنظیم می‌گردید. این در حالی بود که وجود ساعت‌های متنوع بسیار دردساز شده بود و با افزایش ارتباطات مردم سراسر جهان نیاز به یک ساعت هماهنگ احساس می‌شد.

از سوی دیگر بیشترین نیاز به یک ساعت هماهنگ در صنعت راه آهن بود؛ زیرا بلیت‌های یک ایستگاه به وقت محلی لندن فروخته می‌شد و مسافران شهر دیگر با توجه به زمان منطقه خود منتظر قطار می‌ماندند. در ابتدا ساعت رسمی لندن در انگلیس مورد استفاده قرار گرفت، اما هفت سال بعد ساعت رسمی بریتانیا به ساعت گرینویچ تغییر پیدا کرد.

تاریخچه ساعت گرینویچ

تاریخچه ساعت گرینویچ

خیلی از افراد معتقد هستند که پروازهای هوایی سبب به وجود آمدن ساعت گرینویچ گردید؛ زیرا کنترل پرواز توسط خلبان با ساعت‌های متفاوت همه‌چیز را پیچیده‌تر می‌کرد. برای جلوگیری از این مشکل، شرکت رولکس اقدام به تولید ساعت‌های GMT نمود که امکان استفاده از آن‌ها در ارتفاعات و حتی زیر دریا نیز وجود داشت.

ساعت‌های GTM در ابتدا تنها توسط خلبان‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند و پس از مدتی استفاده از آن‌ها به صورت عمومی رواج پیدا کرد.

ساعت GMT چیست؟

ساعت GMT چیست؟

ساعت‌های GTM به صورت همزمان می‌توانند دو ساعت مختلف را نشان دهند. این ساعت‌ها از دو سری عدد برخوردار هستند که عقربه‌های نخست، ساعت را براساس منطقه زمانی نمایش داده و عقربه‌های دوم نیز با ساعت جهانی تنظیم شده‌اند. همچنین قاب متحرک این ساعت‌ها متحرک بوده و امکان تنظیم ساعت با گرداندن این قاب وجود دارد. امروزه ساعت‌های GTM ارتقا پیدا کرده‌اند و کار با آن‌ها نیز راحت‌تر شده است.

اهمیت GMT در ساعت مچی ها

اهمیت GMT در ساعت مچی ها

ساعت‌های GMT با توجه به اصالتی که دارند، یکی از ساعت‌های مهم در کلکسیون افراد علاقمند به ساعت به شمار می‌روند. در حال حاضر برند معروف رولکس سالی چند بار ساعت‌هایی با قابلیت GMT را عرضه می‌نماید. همچنین برند سیکو نیز سالانه یکی از این ساعت‌ها را تولید می‌کند.

ساعت‌های GMT مورد استفاده تجار و خلبانان در مسافرت‌ها قرار می‌گیرد و در صورتی که فردی به گوشی موبایل دسترسی نداشته باشد، تنها با یک نگاه می‌تواند از تفاوت زمان محلی شهر مورد نظر خود با یک شهر دیگر اطلاع یابد.

سخن پایانی

با وجود پیشرفت تکنولوژی، هنوز هم ساعت‌های GMT پاسخگوی نیازهای مسافران هستند. شما با در اختیار داشتن این ساعت می‌توانید از زمان مناطق مختلف اطلاع پیدا کنید و برنامه‌های خود را تنظیم نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − سیزده =