ساعت دو زمانه چیست و چه کاربردی دارد

ساعت دو زمانه چیست و چه کاربردی دارد

ساعت یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین اختراعات بشر به شمار می‌رود که در انواع مختلف ساعت مچی، دیواری، جیبی و رومیزی وجود دارند. انواع این ساعت‌ها از نظر مدل صفحه در سه نوع ساعت انالوگ، ساعت دیجیتال و ساعت آنالوگ_دیجیتال طراحی می‌شوند. ساعت آنالوگ_دیجیتال نوعی ساعت دو زمانه پرطرفدار است که در مورد آن توضیح داده‌ایم.

هدف از این مقاله معرفی ساعت دو زمانه است که علاوه بر داشتن زیبایی ظاهری، کاربردی بوده و افراد با توجه به سلیقه و نیاز خود می‌توانند این ساعت‌ها را انتخاب و خریداری کنند. پیش از بررسی اینکه ساعت دو زمانه چیست ابتدا لازم است به معرفی ساعت دیجیتال و ساعت عقربه ای با آنالوگ به صورت جداگانه بپردازیم.

ساعت آنالوگ و دیجیتال

از گذشته تا کنون انواع مختلفی ساعت طراحی و ساخته شده است که بعضی مدل‌های آن مانند ساعت آفتابی مرسوم نبوده یا در موقعیت‌های خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. دو مدل ساعت آنالوگ و ساعت دیجیتال امروزه رایج‌تر هستند که در این بخش به بررسی ویژگی‌های این نوع ساعت‌ها می‌پردازیم.

به ساعت‌هایی که برای نشان دادن زمان، دارای عقربه در صفحه خود هستند، ساعت‌های آنالوگ یا مکانیکی گفته می‌شود. این ساعت‌ها دارای عقربه ساعت شمار، دقیق شمار و ثانیه شمار هستند که انواع مختلفی از آن‌ها وجود دارد. ساعت دیجیتال به ساعت‌هایی گفته می‌شود که صفحه LED دارند و زمان به صورت عددی و کامپیوتری روی آن نمایش داده می‌شود. ساعت‌های دیجیتال که می‌توانند هم به صورت ۲۴ ساعته یا ۱۲ ساعته تنظیم شوند دقت بالا‌تری دارند و نسبت به ساعت‌های آنالوگ اسپرت‌تر هستند. هر کدام از این ساعت‌ها طرفداران خاص خود را دارند. ساعت‌هایی که هم آنالوگ هستند و هم دیجیتال از طراحی‌های خلاقانه و کاربردی دارند و یک نوع ساعت دو زمانه به شمار ‌می‌روند.

ساعت دو زمانه چیست؟

همان‌طور که در بخش قبل گفتیم ساعت‌های آنالوگ و دیجیتال مدل‌های رایجی هستند که در مکان‌های مختلف و توسط افراد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما یکی از نوآوری‌های خلاقانه ساعت سازی تلفیق دو ساعت در یک قاب است که تحت عنوان ساعت دو زمانه شناخته می‌شوند. آشنایی با ساعت دو زمانه و ویژگی‌های آن موضوع اصلی این مطالب است. همچنین در این بخش قصد داریم انواع مختلف ساعت دو زمانه که توسط کمپانی‌های مختلف ساعت‌سازی به صورت کلاسیک یا مدرن طراحی شده‌اند را بررسی کنیم. در پاسخ به این سوال که ساعت دو زمانه چیست باید بگوییم که ساعت دو زمانه (Dual Time) ساعتی است که به طور هم زمان می‌تواند دو زمان مختلف مربوط به دو منطقه متفاوت یا ساعت GMT را فقط در یک قاب نمایش دهد. به صورتی که می‌توانید با داشتن این ساعت زمان دو کشور متفاوت یا ساعت‌گرینویچ را در یک صفحه داشته باشید.

ساعت‌های دو زمانه می‌توانند عقربه‌ای یا آنالوگ باشند و هر دو زمان را با عقربه نمایش دهند. به این ساعت‌ها ساعت دو زمانه مکانیکی گفته می‌شود. بعضی مدل‌های ساعت دو زمانه دیجیتال بوده و تایم دو کشور مختلف را به صورت کامپیوتری یا عددی نمایش می‌دهند. البته این مدل ساعت‌ها معمولا به صورتی طراحی می‌شوند که بیشتر از دو زمان مختلف را بتوانید در یک قاب ببینید. این ساعت‌ها ساعت چند زمانه دیجیتالی نام دارند. از مدل‌های رایج این نوع ساعت‌ها، ساعت‌های دو زمانه دیجیتال رومیزی یا ساعت‌های چند زمانه دیجیتال رومیزی است که معمولا در دفتر‌ها و شرکت‌های تجاری کاربرد دارند. اما همان‌طور که در ابتدا اشاره کردیم نوع دیگری از ساعت‌های دو زمانه وجود دارد که رایج‌تر و پر طرفدارتر هستند و به آن‌ها ساعت دو زمانه آنالوگ – دیجیتال گفته می‌شود. دو مدل از برترین ساعت های دو زمانه، ساعت کاسیو جی شاک و ساعت نیوی فورس هستند

 

 

ساعت دو زمانه آنالوگ – دیجیتال

در این بخش به بررسی اینکه مشخصات ساعت دو زمانه چیست پرداخته‌ایم. یکی از انواع پر طرفدار و رایج ساعت دو زمانه، ساعت‌هایی هستند که یک تایم را با عقربه و تایم دیگر را به صورت دیجیتالی، به صورت هم‌زمان نمایش می‌دهند که به ساعت دو زمانه آنالوگ – دیجیتال معروف هستند. بعضی برند‌های معروف ساعت مچی دو زمانه به صورتی هستند که می‌توانید کشور مورد نظر را انتخاب کنید و تعیین کنید که زمان کدام کشور به صورت دیجیتال نمایش داده شود. این ساعت‌ها که طراحی مدرنی دارند به صورت پیش فرض ساعت چندین کشور را دارا هستند و لازم است بخش دیجیتال ساعت روی کشور مورد نظر یا GMT تنظیم شوند. معمولا ال ای دی مربوط به ساعت دیجیتال بخش کوچک‌تری در صفحه را به خود اختصاص می‌دهد. قرار‌گیری عقربه‌ها و اعداد دیجیتالی در کنار هم زیبایی منحصر به فردی در ساعت‌های دو زمانه ایجاد می‌کند. برای همین بسیاری از افراد این ساعت‌ها را به خاطر ظاهر خاص و متفاوتشان خریداری می‌کنند. با این حال ساعت دو زمانه کاربرد‌های ویژه‌ای دارد.

کاربرد ساعت دو زمانه چیست؟

همان‌طور که گفتیم ویژگی دو زمانه بودن ساعت به آن این امکان را می‌دهد که افراد بتوانند هم‌زمان تایم دو کشور متفاوت را در نظر داشته باشند؛ بنابراین این ساعت‌ها برای افرادی که در کار تریدینگ یا بیزینس هستند و هر دقیقه از تایمشان اهمیت دارد، مناسب است. افرادی که خانواده یا دوستی در کشور دیگری دارند و قصد دارند تایم خود را با آن‌ها هماهنگ کنند می‌توانند از ساعت‌های دو زمانه استفاده کنند. علاوه بر آن این مدل ساعت‌های خاص برای ورزشکارانی که جهت شرکت در مسابقات به کشور‌های دیگر اعزام می‌شوند نیز برای اطلاع از تایم کشور میزبان و کشور خود به صورت هم‌زمان، انتخاب مناسبی است. ساعت دو زمانه نه تنها کاربرد ویژه‌ای دارد بلکه بر اساس علاقه افراد نیز انتخاب و خریداری می‌شود. بسیاری از افراد این ساعت‌ها را به خاطر ظاهر جذاب و خاص و علاقه به اطلاع از تایم دیگر کشور‌ها یا GMT آن را خریداری می‌کنند. اطلاع از ساعت GMT از کاربرد‌های مهم این ساعت است. یکی از پر طرفدار ترین این نوع ساعت مچی ساعت رولکس پپسی که به رولکس جی ام تی مستر 2 معروف است

ویژگی‌های ساعت مچی دو زمانه

یکی از ویژگی‌های ساعت مچی، دو زمانه بودن آن است که در مورد آن توضیحات لازم را دادیم و مدل‌های مختلف آن را معرفی کردیم. یکی از کاربردی‌ترین ساعت‌ها که بیش از ساعت‌های دیگر همراه افراد هستند ساعت‌های مچی هستند. امروزه این ساعت‌ها را با طراحی‌های گوناگون و آپشن‌های کاربردی و خاص می‌سازند. با دقت کردن به بسیاری از ساعت‌های مدرن و پرکاربرد امروزی می‌توانیم متوجه شویم که ویژگی‌های دیگر بعضی برندهای ساعت دو زمانه چیست. برخی برند‌های ساعت مچی دو زمانه دارای آپشن‌ها و ویژگی‌های دیگری مانند کرنوگراف، کرنومتر و تقویم هستند که صفحه شلوغ‌تری دارند. این ساعت‌ها علاوه بر کاربردی بودن و ظاهر متفاوت از قیمت بالا‌تری هم برخوردار هستند. می توانید قیمت ساعت دو زمانه را در سایت سورن گالری ببینید.

خوب است بدانید که دو زمانه بودن ساعت لزوما به معنای دو موتوره بودن آن نیست. چرا که به طور معمول هر دو ساعت که در یک صفحه هستند فقط با یک موتور کار می‌کنند. با این حال بعضی برند‌ها ممکن است برای هر کدام از این ساعت‌ها چه به صورت دیجیتال چه آنالوگ، دو موتور به صورت جداگانه داشته باشند.

 

 

در آخر

در مطالب فوق به بررسی اینکه ساعت دو زمانه چیست و چه ویژگی‌هایی دارد پرداختیم و به برخی کاربرد‌های این ساعت‌ها اشاره کردیم. همچنین شما را با ساعت آنالوگ دیجیتال به عنوان یکی از منحصر به فرد‌ترین ساعت‌ها آشنا کردیم و در مورد برخی آپشن‌های اضافه و کاربردی دیگر ساعت‌های امروزی نیز بحث کردیم. برای خریداری ساعت دو زمانه می‌توانید بر اساس سلیقه و نوع نیازتان را از فروشگاه ساعت سورن گالری انتخاب کنید. ساعت دو زمانه کاسیو، ساعت دو زمانه جی شاک و ساعت دو زمانه نیوی فورس از بهترین و معروف‌ترین ساعت‌های دو زمانه هستند.

4 نظر در “ساعت دو زمانه چیست و چه کاربردی دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + سه =