نحوه نگهداری از ساعت مچی و افزایش طول عمر

نحوه نگهداری از ساعت مچی

ساعت‌ها ازجمله آیتم‌های مهم در استایل هر فردی هستند که ضمن نمایش زمان می‌توانند در ظاهر هر شخص تأثیر بسیار بالایی داشته باشند. اما این محصولات همانند سایر ابزار و وسایل بر اثر فاکتورهای مختلفی ممکن است که  دچار خرابی و آسیب‌دیدگی شوند؛ در نتیجه می‌توان گفت که با شناخت این عوامل می‌توان از کاهش عمر ساعت‌ها تا حد زیادی جلوگیری کرد. ازجمله عواملی که میتواند طول عمر ساعت را کاهش دهد عبارتند از: رطوبت، گرد و غبار، انواع ضربه‌ها و حتی تغییر دمای شدید و اشعه‌های ماوراء بنفش. طراحان ساعت‌های اورجینال همواره در تلاش‌اند با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های به‌روز عمر مفید این محصولات را افزایش دهند. با این حال توصیه میشود قبل از خرید ساعت مردانه و زنانه روش های نگهداری از آن را یاد داشته باشید

تمیز کردن اصولی ساعت

تمیز کردن ساعت مچی

اولین و شاید مهم‌ترین موضوع، تمیز کردن ساعت به طول منظم اصولی است. در این راستا پیشنهاد ما این است که نحوه تمیز کردن بند و قاب ساعت مچی خود را بلد باشید. به عنوان مثال اگر بند ساعت شما چرمی است، پیشنهاد می‌شود از یک پارچه مرطوب استفاده کرده و بعد آن را خشک کنید. قاب و بندهای فلزی در صورتی که استیل ضد زنگ باشند نیز با پارچه مرطوب به راحتی تمیز خواهند شد. اما چنانچه بند ساعت شما فلزی بوده و در برابر زنگ‌زدگی مستعد می‌باشد، بهتر است از استفاده از آب و دستمالی که بیش از اندازه مرطوب بوده اجتناب کرده و در صورت استفاده از آن‌ها ساعت خود را حتماً خشک کنید.

نکات کلیدی برای نگهداری از ساعت

1- از تماس ساعت با عطر و مواد شیمیایی جلوگیری کنید

از تماس عطر با ساعت جلوگیری کنید

از تماس مستقیم ساعت با مواد شیمیایی به ویژه عطرها جلوگیری کنید؛ چرا که ساعت‌ها به سادگی تحت تأثیر مواد شیمیایی قرار گرفته و دچار آسیب می‌شوند. چنانچه پیش از پوشیدن ساعت از لوسیون‌ها و عطرها استفاده کرده‌اید، بهتر است دست خود را خشک کرده و در نهایت ساعت مچی را بپوشید. عدم توجه به این موضوع سبب ضعیف شدن بند ساعت و در نهایت پاره شدن آن خواهد شد.

2- به طور منظم ساعت را سرویس کنید

به طور کل ساعت‌ها به دو دسته مکانیکی و کوارتز تقسیم‌بندی می‌شوند که جدا از نوع ساعت، چه مکانیکی و چه کوارتز مستلزم سرویس کردن مرتب آن‌هاست. عموماً ساعت‌ها مکانیکی نیاز به سرویس هر دو سال یک بار و ساعت‌های کوارتز احتیاج به سرویس هر سه سال یک بار دارند. نکته بعدی که توجه به آن حائز اهمیت است، قدرت باتری ساعت می‌باشد. چنانچه باتری ساعت شما ضعیف است پیشنهاد می‌شود در کوتاه‌ترین زمان ممکن اقدام به تعویض آن نمائید. تعویض باتری از خطر نشتی و آسیب جدی به ساعت و افزایش هزینه تعمیر آن جلوگیری خواهد کرد. لازم به ذکر است که باز کردن بی‌رویه ساعت و باز شدن آن توسط افراد مبتدی که تخصصی در این زمینه ندارند نیز می‌تواند عمر ساعت شما را بکاهد. دقت داشته باشید که این محصولات در ۷ روز هفته و ۲۴ ساعت شبانه روز در حال کار هستند؛ بنابراین لازم است که به صورت دوره‌ای توسط افراد متخصص در حوزه ساعت‌سازی و تعمیرات سرویس شوند.

3- ضد آب بودن ساعت خود را بررسی کنید

بررسی ضد آب بودن ساعت مچی

آیا می‌دانید نحوه نگهداری از ساعت کاسیو به چه صورت است؟ یکی از محبوب‌ترین برندهای سازنده ساعت، کاسیو بوده که در زمینه طراحی و ساخت انواع مختلف ساعت‌های ضد آب زنانه و مردانه به صورت تخصصی فعالیت می‌کند. بررسی ضد آب بودن ساعت و میزان مقاومت آن در برابر نفوذ رطوبت و آب به شما کمک می‌کند که از آسیب‌های ناشی از قطرات آب به ساعت خود جلوگیری نمائید. یک راهنمای عمومی برای تشخیص میزان مقاومت ساعت‌ها ازجمله ساعت‌های کاسیو وجود دارد که با مراجعه به آن می‌توانید از سالم ماندن ساعت خود اطمینان حاصل فرمائيد. عموماً موارد زیر پشت قاب ساعت مچی‌ها درج شده است که هر یک دارای معنای خاصی می‌باشند:

  • 3ATM/ 3M: مقاوم در برابر مقدار آب بسیار کم مانند شست‌وشوی دست و صورت
  • ·       5ATM/ 50M: مناسب برای شنا در عمق بسیار کم
  • ·       10ATM/ 100M: مناسب برای شنا، ورزش‌های آبی و غواصی
  • ·       20ATM/ 200M: مناسب برای غواصی
  • ·       30ATM/ 300M: ایده‌آل برای شنا در آب‌های عمیق و غواصی حرفه‌ای

4- اگر از ساعت استفاده نمی‌کنید آن را در جعبه قرار دهید

ساعت را در جعبه قرار دهید

نکته بعدی که هنگام مراقبت از ساعت لازم است به آن توجه داشته باشید، قرار دادن آن در جای مناسب است. زمانی که از ساعت استفاده نمی‌کنیم معمولاً آن را روی میز یا در گوشه‌ای رها خواهیم کرد که این کار اصلاً درست نیست! جعبه ساعت، بهترین محافظ برای این محصول است و می‌تواند از ساعت مچی به بهترین شکل ممکن مراقبت کند. با قرار دادن ساعت در جعبه خود می‌توان از خراشیده شدن صفحه آن به خوبی جلوگیری کرد. توجه به این نکته که تمامی ساعت‌های اورجینال دارای جعبه مخصوص به خود هستند نیز بسیار اهمیت دارد.

5- ساعت را کنار آهن ربا نگذارید

ساعت را کنار آهن ربا قرار ندهید

یکی دیگر از مواردی که عموماً افراد نسبت به آن بی‌توجه هستند، ضرر آهن‌ربا و میدان مغناطیسی بر کارکرد ساعت است. اگر قصد دارید طبق اصول مراقبت از ساعت پیش بروید تا از این کالای ارزشمند به خوبی مراقبت کنید، به شما یپشنهاد می‌کنیم که به هیچ‌وجه ساعت خود را در نزدیکی آهن‌ربا و هر میدان مغناطیسی دیگر هم‌چون یخچال، بلندگو و تلفن همراه قرار ندهید. قابل ذکر است که هر ساعت مچی اصل با انرژی ۶۰ گاوس (واحد میدان مغناطیسی) دچار اختلال شده و از کار خواهد افتاد. ناگفته نماند که آهن‌ربا درب یخچال ۵۰ گاوس است؛ در نتیجه می‌تواند برای ساعت مچی شما بسیار خطرناک باشد.

6- شوک و ضربه به ساعت وارد نشود

یکی دیگر از اصلی‌ترین مواردی که اکثراً نسبت به آن در نحوه نگهداری از ساعت آگاهی داریم، جلوگیری از وارد شدن شوک و ضربه به ساعت‌های مچی است. یکی از بیشترین موضوعاتی که می‌تواند سبب از کار افتادگی و خرابی ساعت‌های مچی شود، وارد شدن ضربات ناگهانی به بدنه و شیشه آن است. عدم توجه به خوب بسته شدن بند ساعت به دور مچ یا قرار گرفتن آن در سطح ناامن می‌تواند سبب زمین خوردن و شکستگی آن شود. پیشنهاد ما این است در نحوه نگهداری از ساعت مچی خود کوشا باشید و همواره حواستان به درست بسته شدن بند آن باشد.

7- عرق بدن ساعت بند چرمی را خراب می‌کند

عرق بدن بند چرمی ساعت را خراب میکند

برای دانستن درست‌ترین حالت نحوه نگهداری از ساعت بند چرمی مردانه و زنانه، پیشنها ما این است چنانچه بند چرمی ساعت با عرق دست مرطوب شده است، آن را به آهستگی با پارچه‌ای لطیف تمیز کرده و آن را خشک کنید. بهتر است بند چرمی را خیلی محکم دور مچ دست خود نبندید و همواره در تلاش باشید که از تماس مستقیم آب با بند چرمی جلوگیری نمائید. توجه فرمائید اگر روی بند چرمی عرق دست وجود دارد، هرگز آن را در جعبه یا هر فضای بسته دیگری قرار ندهید.

8- دمای محیط بر ساعت تأثیر می‌گذارد

به طور کل ساعت‌های کوارتز در مقایسه با ساعت‌های اتوماتیک کمتر تحت تأثیر دمای محیط هستند. بهترین دما در نحوه نگهداری از ساعت، بین ۱۰ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد است. چنانچه در طول زمستان ساعت خود را از مچ دست باز کرده و آن را در دمای زیر ۱۰ درجه سانتی‌گراد نگه دارید، نمایش زمان توسط ساعت دچار اختلال خواهد شد. لازم به ذکر است که قرار گرفتن ساعت در دمایی کمتر از منفی ۱۰ درجه سانتی‌گراد و بالای ۶۰ درجه سانتی‌گراد می‌تواند سبب از کار افتادگی ساعت شود.

9- ساعت را از وسایل گرمایشی و نور خورشید دور نگه دارید

ساعت را دور از نور خورشید قرار دهید

مورد بعدی که در نحوه نگهداری از ساعت باید به آن توجه داشته باشید، عدم قرار گرفتن ساعت شما در معرض گرما و تابش نور خورشید است. قرارگیری ساعت به مدت طولانی در معرض نور خورشید نیز می‌تواند سبب تغییر رنگ بند و بدنه ساعت شود؛ در نتیجه توصیه می‌شود از تماس مستقیم اشعه خورشید با آفتاب به صورت طولانی مدت جلوگیری نمائید. علاوه بر این، گرما و نور خورشید می‌تواند سبب کاهش طول عمر باتری ساعت نیز شود.

10- تعمیر ساعت را به افراد با تجربه بسپارید

همان‌طور که گفته شد، باز کردن ساعت توسط افراد مبتدی که تخصصی در حوزه ساعت‌سازی و تعمیر آن ندارند می‌تواند موجب آسیب زدن به این محصول شود. چنانچه ساعت شما دچار مشکل شده است، پیشنهاد می‌شود سریعاً به یک فرد متخصص به منظور تعمیر آن مراجعه فرمائيد. علاوه بر این، هر چند وقت یک بار لازم است که داخل ساعت گرد و غبارزدایی شود. بهتر است که پاک کردن درون ساعت خود را نیز به افراد متخصص ساعت‌سازی بسپارید؛ چرا که اگر خودتان این کار را انجام دهید احتمال دارد هنگام بستن ساعت چند چرخ‌دنده اضافه بیاورید!

11- پین ساعت را محکم ببندید تا آب از این قسمت وارد نشود

پین ساعت مچی

مورد بعدی در نگهداری از ساعت مچی که لازم است به آن توجه داشته باشید، جلوگیری از ورود آب و رطوبت به ساختار ساعت است. به طور کل آب و رطوبت می‌تواند از مسیر دسته کوک (پیچ تنظیم) و قاب پشتی وارد بدنه ساعت شود. یکی از اثرات ورود آب و رطوبت به داخل ساختار ساعت، بخار داخل شیشه است. عموماً این اتفاق به دلیل پوسیدگی واشرهای قاب پشتی و دسته کوک رخ می‌دهد. به منظور جلوگیری از بروز این اتفاق بهتر است که این واشرها به صورت دوره‌ای تعویض شوند. ناگفته نماند که واشرهای مذکور می‌توانند در اثر حرارت نیز گشاد شده و به مرور زمان مقاومت خود در برابر آب را از دست بدهند. به طور کل توصیه ما به شما عزیزان این است که به منظور جلوگیری از نفوذ آب به درون ساعت پین آن را محکم ببندید تا از ورود رطوبت به ساختار این کالای ارزشمند جلوگیری کرده باشید.

سخن پایانی

ساعت‌ها ازجمله محصولات ارزشمندی هستند که می‌توانند علاوه بر نمایش زمان در ظاهر خانم‌ها و آقایان تأثیر بسیار زیادی داشته باشند. دوست‌داران ساعت همواره در پی یادگیری نحوه نگهداری از ساعت مچی هستند تا بتوانند از این آیتم تأثیرگذار بر استایل خود به خوبی مراقبت کنند. با دانستن ویژگی‌های هر ساعت و روش‌های مراقبت از آن‌ها می‌توان طول عمر ساعت‌ها را افزایش داد. اگرچه طراحان ساعت‌ها همواره از تکنولوژی‌های به‌روز در ساختار ساعت‌ها بهره‌گیری می‌کنند، اما با این حال خوب است که مصرف‌کنندگان نیز نسبت به مراقبت از این کالای گران‌بها کوشا باشند. در این راهنما از سورن گالری با مهم‌ترین روش های نگهداری از ساعت مچی آشنا شدیم. با در نظر گرفتن و رعایت موارد گفته شده در این مطلب می‌توانید عمر مفید ساعت خود را به راحتی افزایش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =