چرا ساعت روی ۱۰۱۰ تنظیم است؟


سال‌های زیادی است که ساعت‌ها جایگاه ویژه‌ای در زندگی ما پیدا کرده‌اند و به یکی از اصلی‌ترین ضروریات انسان‌ها تبدیل شده‌اند. امروزه کمپانی‌های بزرگ و معتبری اقدام به تولید ساعت کرده و از روش‌های تبلیغاتی مختلفی برای معرفی محصولات خود استفاده می‌نمایند. اگر به تبلیغات ساعت توجه کرده باشید، متوجه می‌شوید که در تمامی این تبلیغات ساعت بر روی 1010 تنظیم شده و شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که چرا ساعت روی 1010 تنظیم است. به همین دلیل در این مطلب می‌خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم.

اصل مهم؛ زیباشناسی

برندهای تولیدکننده ساعت مردانه و زنانه سالانه میلیاردها دلار صرف تبلیغات می‌کنند و صنعت تبلیغات به‌قدری گسترده شده که به یک علم تبدیل گردیده است. در اواسط قرن بیستم تنظیم ساعت بر روی 10:10 به دلایل مختلفی صورت می‌گرفت که مهم‌ترین آن‌ها نمایش جلوه بهتری از ظاهر ساعت بود

با تنظیم ساعت بر روی 10:10 امکان مشاهده برند و لوگو سازنده ساعت به وجود می‌آمد؛ زیرا در اغلب ساعت‌ها نام برند تولیدکننده در قسمت بالای صفحه ساعت وجود دارد. هنگامی که ساعت بر روی 10:10 قرار می‌گیرد، مخاطب می‌تواند به طور کامل برند ساعت را مشاهده نماید. به علاوه، عقربه‌ها با قرار گرفتن در زاویه‌ای نزدیک به هم یک کادر را برای نام برند تولیدکننده ساعت به وجود می‌آورند که چشم‌های کاربر را به سمت برند هدایت می‌کند.

دلایل دیگری هم برای تنظیم ساعت بر روی 10:10 وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

چرا ساعت‌ها را روی 10:10 تنظیم می‌کنند؟

برخی از افراد معتقد هستند که تنظیم ساعت بر روی این زمان تصویر لبخند را نمایش می‌دهد و به همین خاطر ساعت‌ها را بر روی این عدد تنظیم می‌کنند. با این وجود در صورتی که تنظیم ساعت بر روی 01:50 دقیقه هم تنظیم شود، تفاوت چندانی در ظاهر آن ایجاد نخواهد کرد.

دلیل دیگری که برای تنظیم ساعت بر روی این زمان وجود دارد، ایجاد شدن حرف وی است که به معنی موفقیت و پیروزی می‌باشد. همچنین تقارن بین عقربه‌ها با این تنظیم صورت می‌گیرد.

بسیاری از افراد معتقد هستند که این تنظیم ساعت، زمان ترور آبراهام لینکلن را نشان می‌دهد. البته زمان دقیق‌تر ترور این فرد در 10 و پانزده دقیقه شب صورت گرفته است. افراد دیگری هم می‌گویند که این زمان نشانه یادبود بمباران شیمیایی هیروشیما و همینطور ناکازاکی است که دقیقا در همین زمان صورت گرفت!

دلیل دیگری که برای تنظیم ساعت بر روی 10:10 دقیقه وجود دارد، این است که اولین ساعت ساخته شده بر روی همین زمان تنظیم شده بود. البته این فرضیه را نمی‌توان به همین راحتی قبول کرد؛ زیرا از ساخت اولین ساعت بیش از صد سال می‌گذرد.

برخی از برندها از سمت راست صفحه و یا پایین صفحه ساعت برای نشان دادن تاریخ استفاده می‌کنند؛ بنابراین تنظیم ساعت بر روی ساعت 10:10 دقیقه سبب نشان دادن کامل تاریخ می‌شود.

پایان جنگ جهانی دوم و ارتباط آن با تنظیم ساعت بر روی 10:10

در تاریخ 8 می 1945 و در ساعت 10:10 دقیقه ارتش آلمان نازی شکست را قبول کرد و ارتش متفقین به پیروزی رسید و جنگ جهانی پایان یافت. به همین خاطر برخی از افراد دلیل تنظیم ساعت بر روی این زمان را پایان یافتن جنگ جهانی دوم می‌دانند!

از سوی دیگر کشور سوئیس همواره به عنوان کشوری صلح طلب خود را نشان داده است و از آنجایی که کمپانی‌های ساعت‌سازی معروف دنیا نیز در این کشور وجود دارند، از این زمان خاص به عنوان نماد صلح طلبی استفاده کرده‌اند. بدین ترتیب این زمان همواره یادآور دوری از جنگ و دوستی می‌باشد. شرکت‌های ساعت‌سازی در سراسر جهان از این حرکت شرکت‌های ساعت‌سازی سوئیسی پیروی کرده‌اند و در تبلیغات خود از آن استفاده می‌نمایند.

دلیل تنظیم تاریخ ساعت‌ها بر روی عدد 8 یا 9 چیست؟

این اعداد نیز برای سوئیسی‌ها نشان‌دهنده روز پایان جنگ جهانی دوم بوده و به همین خاطر از آن برای نمایش تاریخ استفاده می‌کنند. همچنین برخی از کمپانی‌ها پایان جنگ جهانی دوم را در روز 9 می 1945 می‌دانند و عدد 9 را در عکس‌های تبلیغاتی خود استفاده می‌کنند.

دلیل تنظیم ساعت‌های اپل بر روی 10:09 چیست؟

با وجود اینکه تولیدکننده‌های بزرگ ساعت رولکس ساعت‌های خود را بر روی 10:10 تنظیم می‌کنند، اما برخی از شرکت‌ها مانند اپل وجود دارند که خلاف سنت عمل کرده‌اند. این کمپانی ساعت‌های خود را بر روی 10:09 و 36 ثانیه تنظیم می‌کند. با وجود اینکه اپل توجیه قطعی برای تنظیم ساعت‌های خود بر روی این عدد ارائه نکرده است، اما به نظر می‌رسد که آن‌ها قصد داشتند حرکت متفاوتی را به نمایش بگذارند. همچنین تنظیم ساعت بر روی 10:09:30 می‌تواند ساعت اپل را متقارن‌تر نشان دهد.

سخن پایانی

با وجود تمام دلایلی که برای تنظیم ساعت بر روی 10:10 دقیقه ارائه شد، شاید منطقی‌ترین آن‌ها همان تقارن، زیبایی و نشان دادن برند ساعت باشد. با این حال یادآوری صلح طلب بودن کشور سوئیس هم چندان دور از ذهن به نظر نمی‌رسد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =

خرید اول