شناسایی انواع موتور ساعت اتوماتیک و باتری

ساعت نبضی چیست

قبل از اینکه موضوع شناسایی انواع موتور های ساعت مچی را شروع کنیم به مهم ترین مورد این مطلب توجه کنید که در دنیا ساعتی به نام ساعت نبضی، ساعت با جریان خون و ساعت با تپش قلب وجود ندارد و تمامی این موارد صرفا جهت تبلیغات بوده و هیچ گونه صحتی ندارد. با ما همراه باشید تا در ادامه به نحوه کارکرد و مشخصات انواع مختلف موتور ساعت مچی به صورت تخصصی بپردازیم .

سورن گالری

موتور ساعت نیرومحرکه‌ای است که به عنوان منبعی برای انرژی جهت به حرکت درآوردن عقربه‌های ساعت تحت عنوان Calibre شناخته می‌شود. این مکانیزم درونی باعث به‌حرکت درآوردن عقربه‌ها شده و نیروی لازم جهت دیگر امکانات مانند تقویم، کورنوگراف (زمان‌سنج) و نمایشگر زمان چندگانه فراهم می‌نماید. ما در این مقاله قصد داریم، بررسی انواع موتور ساعت مچی را ارائه دهیم، پس در ادامه با ما در وبلاگ سورن گالری همراه باشید.

در حالت کلی موتورهای ساعت مچی در دو دسته قرار می‌گیرند: باتری یا کوارتز و مکانیکی

قبل از اینکه بتوانیم به جزئیات مربوط به ساعت بپردازیم، ابتدا باید نحوه عملکرد هر دوی آنها را درک کنیم.

موتور مکانیکی چگونه کار می‌کند؟

حرکات مکانیکی در یکی از دو زیر شاخه قرار می‌گیرند: ساعت‌های خود سیم‌پیچ (اتوماتیک)

 • ساعت‌های کوکی:

در یک ساعت دستی، کاربر مجبور است تاج پیچ‌گیر را در بالای ساعت بچرخاند تا فنر اصلی آن محکم شود. ساعت باید تقریباً 40 ساعت قبل از سیم پیچ بعدی کار کند. برخی حتی ذخیره انرژی دارند که آن را تا 10 روز افزایش می دهد.

موتورهای مکانیکی کوکی از قدیمی‌ترین انواع موتورها محسوب می‌شود. این ساعت‌ها به دلیل صفحه‌ی جذابی که دارند، محبوب هستند. در این نوع موتور، کاربر با چرخاندن دسته کوک انرژی لازم را برای فنر اصلی تامین می‌کند تا حرکتی پیوسته داشته باشد.

 • ساعت‌های اتوماتیک

ساعت‌ های اتوماتیک توسط یک نوسانگر تغذیه می شوند که به طور خودکار فنر اصلی را برای تامین انرژی ساعت می‌چرخاند. نوسانگر را می توان نوعی روتور (چرخنده)  در نظر گرفت، زمانی که کاربر مچ دست خود را حرکت می‌دهد، انرژی منتقل شده و می‌چرخد. این بدان معنی است که ساعت به طور کامل از انرژی جنبشی تغذیه می‌کند. درواقع فنر اصلی به‌طور کاملا اتوماتیک کوک می‌شود.

حرکت کوارتز

از انواع موتور ساعت مچی می توان به حرکت کوارتز یا همان باتری اشاره کرد. این نوع موتور اولین بار در سال 1969 توسط سازنده ژاپنی Seiko معرفی شد. تا آن موقع فقط ساعت‌های مکانیکی وجود داشت که خرید آن برای افراد عادی دشوار بود. با ساخت این نوع موتور صنعت ساعت برای همیشه تغییر پیدا کرد. این ساعت‌ها بسیار ارزان‌ می‌باشند.

موتورهایی با حرکت کوارتز چکونه کار می‌کنند؟

حرکات کوارتز توسط یک باتری تغذیه می‌شود و به هیچ سیم پیچی نیاز ندارد. باتری‌ها سیگنال‌های الکتریکی را به کریستال کوارتز می‌فرستند و باعث می‌شوند که 32768 بار در ثانیه ارتعاش کنند. سپس این ارتعاشات از طریق یک مدار، اندازه گیری شده و به پالس های الکتریکی منفرد ( یک پالس در ثانیه) تبدیل می‌شوند.

راه تشخیص انواع موتور ساعت مچی

راهی ساده جهت تشخیص موتور ساعت، توجه به عقربه ثانیه شمار می‌باشد. ساعت‌هایی با موتور کوارتز، دارای عقربه ثانیه شمار با حرکت تیک تیکی هستند که در هر ثانیه یک بار حرکت می‌نماید، این در حالی است که ساعت‌های مکانیکی دارای عقربه ثانیه شماری با حرکت آهسته و به‌صورت پیوسته می‌باشد.

قطعات تشکیل دهنده ساعت‌های کوارتز

این ساعت‌ها در مجموع از 14 قسمت تشکیل شده‌اند:

 • ساقه
 • مدار
 • کویل
 • عایق باتری
 • مخاطب
 • بند باتری
 • کریستال کوارتز
 • بازدارنده
 • باتری
 • بشقاب
 • پل قطار
 • گیره پای صفحه
 • پیچ موردی
 • روکش کویل

کریستال کوارتز و مداری همهم‌ترین قسمت هستند که ساعت از طریق آن نیرو می‌گیرد. در کنار هم قراردادن این قطعات به نسبت مدل مکانیکی به مهارت و جزئیات کمتری نیاز دارد.

قطعات تشکیل دهنده ساعت‌های مکانیکی

ساده‌ترین ساعت‌های مکانیکی تقریباً 130 جزء دارند. در برخی موارد می‌توانند هزاران قطعه متحرک داشته باشند. یک ساعت مکانیکی برای غلبه بر نیروی جاذبه طراحی می‌شود. در سال 1795 آبراهام-لوئیس برگه توربیلون را اختراع کرد. این مکانیسم دارای یک چرخ تعادل و فرار در یک قفس چرخان است که برای اطمینان از زمان سنجی دقیق استفاده می‌شود.

اولین صاحب ساعت با چنین وسیله ای امپراتور ناپلئون بود. در طول سال‌ها، توربیلون‌ها کارآمدتر و پیچیده‌تر شده‌اند. یک نمونه قابل توجه توماس پرسچر سه محوره توربیلون ورزشی است که در سال 2004 ساخته شد.

تفاوت بین ساعت‌های کوارتز و مکانیکی

از نظر دوام

آیا ساعت‌های کوارتز دوام بیشتری نسبت به ساعت‌های مکانیکی دارند؟ به طور خلاصه می‌توان گفت، ساعت‌های مکانیکی تا ابد دوام می‌آورند، درحالی‌که ساعت‌هایی با موتور کوارتز توانایی تحمل ضربه را دارند، اما تا همیشه همراه شما نیستند.

آیا ساعت های اتوماتیک بادوام هستند؟ اگرچه ساعت‌های مکانیکی احتمال شکستگی بیشتری در اثر سقوط را دارند، اما به دلیل نداشتن باتری، دارای عملکردی همیشگی هستند.

انواع موتور ساعت مچی از نظر تعمیر و نگهداری

آیا ساعت های کوارتز نیاز به تعمیر و نگهداری دارند؟

مزیت حرکت کوارتز این است که برای مدت طولانی به مراقبت بسیار کمی نیاز دارد. معمولاً هر 2 تا 5 سال لازم است که باتری ساعت تعویض گردد. تعمیر ساعت‌های کوارتز بسیار ساده‌تر است.

چگونه از ساعت مکانیکی مراقبت می‌کنید؟

همانطور که انتظار دارید، مراقبت از ساعت‌های مکانیکی پیچیده‌تر است. توصیه می‌شود که هر 3 تا 5 سال یک بار خدماتی را انجام دهید.

دلیل آن روغن‌هایی است که حرکت قطار دنده را آسان می‌کند. آن‌ها به تدریج بدون توجه به نحوه کار با ساعت خراب می‌شوند. در اصل، ساعت‌های مکانیکی مانند ماشین‌ها هستند. بهتر است به‌جای تماس با یدک‌کش‌ها، به‌طور مرتب به آن‌ها سرویس بدهید.

حرکت دست

همان‌طور که در قسمت بالا گفته شد، این مورد در واقع، قابل اعتمادترین عامل در تشخیص حرکت کوارتز از حرکت مکانیکی است.

چرا حرکات کوارتز تیک می‌زند؟

از آنجایی که مکانیسم ساعت کوارتز در هر ثانیه یک پالس را تجربه می‌کند، عقربه ساعت با تیک‌های جداگانه حرکت می‌نماید. (دقیقاً یک بار در ثانیه).

در بررسی انواع موتور ساعت مچی، دلیل حرکت پیوسته‌ی عقربه ثانیه‌شمار ساعت مکانیکی این است که در هر بار تعادل نوسان، حرکت 6 تا 8 بار در ثانیه اتفاق می‌افتد. به‌دلیل خطای دید، ما یک حرکت لغزنده مداوم را می‌بینیم.

از نظر دقت

از آن‌جایی که ساعت‌های کوارتز به پالس‌های الکتریکی بسیار دقیقی متکی هستند، می‌توانند بدون توجه به هر چیزی زمان بسیار دقیقی را نمایش دهند.

دقت برای ساعت‌های مکانیکی موضوعی پیچیده است. این ساعت‌ها به دلایل بی‌شماری مستعد تغییر هستند:

 • موقعیت تاج روی ساعت (بالا یا پایین) می‌تواند بر دقت آن تأثیر بگذارد.
 • آن‌ها می‌توانند به دلیل حرکات شدید مچ دست افزایش پیدا کنند.

توجه!

هنگام خرید یک ساعت رولکس یا سایر ساعت‌های لوکس میان رده مانند امگا باید بدانید که حدود 2 ثانیه در روز خاموش می‌شوند. یک ساعت لوکس سطح پایه معمولا بین 4 تا 6 ثانیه در روز تغییر می‌کند.

انواع موتور ساعت مچی در برندهای مختلف

سورن گالری با ارائه انواع موتور ساعت مچی در برندهای مختلف، به شما کمک می‌کند تا استایلی زیبا و مهم‌تر از همه یک زمان‌سنج بادوام داشته‌باشید. همان‌طور که می‌دانید، امروزه اکثر برندهای محبوب انواع ساعت‌ها را با موتورهای کوارتز و اتوماتیک تولید کرده‌اند. برندهای لوکس و معروفی مانند رولکس، ای پی، کاترپیلار و… دارای هر دو نوع موتور با کیفیتی بی‌نظیر وجود داشته که تمام سلیقه‌ها را دربرمی‌گیرد.

معروف‌ترین برند ساعت‌های مچی‌ کوارتز

با توجه به مطالب بالا، اگر به خرید ساعت‌هایی با موتور کوارتز علاقه بیشتری دارید، در زیر بهترین برندهای موجود را معرفی کرده‌ایم:

 • کاسیو
 • دیزل
 • لی کوپر
 • نیوی فورس (مقرون به‌صرفه)

کلام آخر

همه‌ی افراد در وهله اول، با توجه به هزینه‌ای که جهت خرید یک ساعت در نظر می‌گیرند و سپس ویژگی‌ها و مشخصه‌های مد نظرشان، دنبال ساعت مناسب خود هستند. با این وجود، موارد مهم و اساسی مانند کیفیت و حفظ زمان وجود دارد که در تمام ساعت‌ها مورد توجه می‌باشد. از زمان اختراع ساعت‌های کوارتز و اتوماتیک، این بحث ادامه دارد که کدام یک از آن‌ها بهتر است. ما در این مقاله انواع موتور ساعت مچی را بررسی کرده و جوانب مثبت و منفی را آوردیم، شما می‌توانید با توجه به سلیقه خود انتخاب درستی را از بین طرح‌ها و برندهای گوناگون با انواع موتورها، در فروشگاه اینترنتی سورن گالری داشته‌باشد

2 نظر در “شناسایی انواع موتور ساعت اتوماتیک و باتری

 1. سعید میرزایی می گوید :

  دوست عزیز
  ا لا ساعتهای مکانیکی یا همان کوکی و اتومات یا بقول شما نبضی دهه ها قبل از ساعتهای کوارتز اختراع شدند و این ژاپن بود که در انتهای دهه ۶۰ میلادی اولین بار ساعتهای کوارتز را به بازار عرضه کرد.
  جیزی بنام ساعت نبضی با این مفهوم که ضربان نبض نیروی محرک ساعت را تامین کنه وجود نداره و این تنها یک اصطلاح عامیانه برای ساعتهای اتوماتیکه که نیروی محرک اونها توسط یک لنگر و یا پاندول چرخشی که بکمک ثقل زمین و حرکت دست فنر کوک را جمع و شارژ میکنه .
  لطفا ضمن مطالعه بیشتر درخصوص موضوع، بانوشتن وبلاگهای اینچنینی ذهن کسانی را که هرچه در اینترنت میخوانند را میپذیرند و مطالب موجود را مرجع تصور میکنند مخدوش نفرمایید

  • Soheil می گوید :

   سلام دوست عزیزم
   ممنون بابت توضیحات کاملی که دادید و گفته شما کاملا صحیح هستش اما شما فرمودید که این اصطلاح عامیانه ای است که بین مردم ایران رواج پیدا کرده و ماهم اجباریم طبق چیزی که کاربر سرچ میکنه اون رو براش بهینه کنیم اگر دقت کنید نوشته شده ( ساعت نبضی یا اتوماتیک چیست)
   بازم ممنون از نظر مفیدتون دوست عزیز، بنده حتما این موردی که شما فرمودید به صورت اصلاحیه به مطلب اضافه میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =